Publicerad
August 1, 2024

Corptrade har haft nöjet att egera rådgivare och projektledare i samband med försäljningen till Akademibokhandeln (Bokusgruppen).

Akademibokhandeln expanderar sitt centralägda butiksbestånd med 6 nya butiker belägna i Stenungsund, Kongahälla Kungälv, Partille, Lerum samt Järntorget och Olskroken i Göteborg.

Corptrade har haft nöjet att företräda ägaren av Bok & Co i samband med försäljningen. Bolaget har varit en central aktör i Göteborgsområdet sedan 1970-talet och har verkat som franchise till Akademibokhandeln sedan 2013.

Ansvarig projektledare var Edvin Svensson och affären offentliggjordes 27 juni.

Corptrade vill passa på att rikta ett stort tack till ägaren för förtroendet. Vi vill också passa på att tacka för ett bra samarbete med NORMA Advokater genom Patrick Andersson & Joakim A. Zetterström.

Vi gratulerar bägge parter till en lyckad affär!

Fler framgångsrika ägarskiften

Våra kunder berättar om erfarenheter från genomförda affärer.

Bok & Co AB

Corptrade har haft nöjet att egera rådgivare och projektledare i samband med försäljningen till Akademibokhandeln (Bokusgruppen).

J&G VVS- och El AB

J&G VVS- och El AB – förvärvat av Assemblin

Johansson o. Gunverth VVS- och El AB

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Johansson o. Gunverth VVS- och El AB såldes till Assemblin.

Mark och VA

Corptrade agerade rådgivare när Mark & Va i Göteborg AB såldes till Infrea. Kontaktuppgifter till uppdragsgivare kan lämnas på begäran.

Samgräv

Under åtta intensiva månader agerade vi projektledare och rådgivare åt Samgräv gällande försäljningen av bolaget som fick ett gott slutresultat för både köpare och säljare

Tumleheds Bygg

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Tumleheds Bygg såldes till Rotunda Gruppen.

EBE Gruppen

Corptrade agerade rådgivare när EBE gruppen såldes till SSG

Annebergs Bygg & Anläggning AB

Corptrade har agerat rådgivare & projektledare för Annebergs Bygg & Anläggning AB som resulterade i en försäljning till Eleda Group. Kontaktuppgifter till uppdragsgivare kan lämnas på begäran.

Mikaels Grävtjänst

Corptrade agerade projektledare och rådgivare när Mikaels Grävtjänst i Sanderäng AB såldes till Infrea.

Låt oss ta det första steget tillsammans

Vi finns här när du vill komma vidare. Ett första samtal hjälper dig få överblick, få svar på dina frågor och en tydlig känsla för nästa steg.

Man sitter i fåtölj