J&G VVS- och El AB

Publicerad
December 18, 2025

J&G VVS- och El AB – förvärvat av Assemblin

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Johansson & Gunverth VVS- och El AB såldes till Assemblin.

Assemblin stärker sin VS-verksamhet i Västergötland genom förvärvet av J&G.Vi hade nöjet att företräda ägarna, Lennart Andersson och Joakim Weiss, genom hela transaktionen.

Johansson & Gunverth grundades 1917 och är verksamma i Rävlanda med butik, lager och kontor. Bolaget arbetar med både entreprenad- och serviceuppdrag, och har en bred kundbas inom både privat- och företagssegmentet.

Affären genomfördes den 1 juli, med Edvin Svensson som ansvarig projektledare från Corptrade.Vi vill rikta ett stort tack till ägarna för förtroendet och till NORMA Advokater för ett gott samarbete.

Vi gratulerar båda parter till en lyckad affär.

Fler framgångsrika ägarskiften

Våra kunder berättar om erfarenheter från genomförda affärer.

Mikaels Grävtjänst

Corptrade agerade projektledare och rådgivare när Mikaels Grävtjänst i Sanderäng AB såldes till Infrea.

Bolag inom maskintillverkning

Corptrade har genomfört ägarplanering samt värdering av ett bolag som tillverkar och utvecklar mekaniska maskiner.

J&G VVS- och El AB

J&G VVS- och El AB – förvärvat av Assemblin

Bolag inom byggnadsindustrin

Corptrade har genomfört värdering av ett bolag inom byggnadsindustrin.

Oscar Medtec

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Oscar Medtec såldes till Indutrade.

Johansson o. Gunverth VVS- och El AB

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Johansson o. Gunverth VVS- och El AB såldes till Assemblin.

Nordic Industries and technologies AB

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Nordic Industries and Technology såldes till EKKG.

Samgräv

Under åtta intensiva månader agerade vi projektledare och rådgivare åt Samgräv gällande försäljningen av bolaget som fick ett gott slutresultat för både köpare och säljare

Tumleheds Bygg

Corptrade agerade rådgivare och projektledare när Tumleheds Bygg såldes till Rotunda Gruppen.

Låt oss ta det första steget tillsammans

Vi finns här när du vill komma vidare. Ett första samtal hjälper dig få överblick, få svar på dina frågor och en tydlig känsla för nästa steg.

Man sitter i fåtölj